Economische overwegingen in een wankele wereldorde

Verwacht het onverwachte?

‘We leven in een tijdperk waarin we het onverwachte moeten verwachten’, zei NAVO-admiraal Rob Bauer na Trumps uitspraak dat Amerika zich, als hij wordt herkozen, misschien uit de NAVO terug zal trekken. In dit programma onderzoeken we de economische kant van het verwachten van het onverwachte. Hoe moet Nederland zijn defensiebudget aanpassen? En voor welke andere economische overwegingen staan we?

De Russische president Poetin sprak in zijn speech van donderdag 29 februari over hoe het sturen van NAVO-militairen naar Russisch grondgebied “een conflict met nucleaire wapens dichterbij [brengt] en daarmee de vernietiging van de westerse maatschappij.” En over de leiders van de NAVO-lidstaten zei hij: “Deze mensen zijn vergeten wat oorlog betekent.”

Iedere lidstaat van de NAVO moet minstens twee procent van hun BBP uitgeven aan defensie. Dat haalt Nederland op dit moment niet. In deze bijeenkomst onderzoeken we hoe deze dreigingen zich laten vertalen naar een andere economische werkelijkheid in Nederland en Europa. En wat vragen deze aanpassingen, behalve aan militairen en het leger, aan bijvoorbeeld bedrijven en de rest van de samenleving?

Over de sprekers

Roel Beetsma is decaan van de faculteit Economie en Bedrijfskunde van de Universiteit van Amsterdam.

Barbara Baarsma is hoofdeconoom van PwC Nederland en geeft in deze rol tevens leiding aan het hoofd economisch bureau van PwC. Sinds 2009 is zij hoogleraar Toegepaste Economie aan de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast vervult zij verschillende maatschappelijke nevenfuncties. Zo is zij voorzitter van de Bankraad van DNB en lid van het Nederlands Comité voor Ondernemerschap. Voor haar komst naar PwC was Barbara onder andere werkzaam bij Rabobank.

Simone Peek is journalist en eindredacteur bij de buitenlandredactie van NRC. Ze doet verslag van de Russische oorlog tegen Oekraine.

 

 

Gerelateerde programma’s
20 01 26
Waar verzet begint

De klimaatramp is de grootste ramp van onze tijd, en van de jaren die voor ons liggen. Dat vraagt om actie. Maar wat voor actie precies? En wat zou ons daartoe kunnen bewegen? Filosoof, schrijver en theatermaker Roel Meijvis stelt dat we te rade kunnen gaan bij existentialisten als Simone De Beauvoir, Albert Camus en Jean-Paul Sartre. 

Datum
Dinsdag 20 jan 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
04 09 25
Over de aantrekkingskracht van een Europese klassieker
De avonturen van Telemachus

Stendhal bewonderde zijn stijl en James Joyce liet zich erdoor inspireren: De avonturen van Telemachus van Francois Fénelon (1651-1715). In Nederland lijkt dit boek grotendeels in de vergetelheid geraakt, terwijl deze Europese klassieker uit 1699 binnen enkele jaren na verschijning in vele talenedities verscheen. In de achttiende en negentiende eeuw was het – op de Bijbel na – zelfs het vaakst herdrukte boek in Europa. Wat was en is de aantrekkingskracht van dit werk?

Datum
Donderdag 4 sep 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
24 06 25
De toekomst van gevangenschap

Gevangenisstraf zet mensen buiten de samenleving. In veel gevallen versterkt dit bestaande problemen, zoals kansenongelijkheid, en belemmert het de terugkeer van veroordeelden naar de samenleving. Dat zorgt voor hoge recidivecijfers. In dit programma onderzoeken we de toekomst van gevangenschap.  

Datum
Dinsdag 24 jun 2025 17:00 uur
Locatie
SPUI25