Naar een nieuw publiek debat

Stijl als antwoord (uitgesteld)

Het publieke debat is compleet stijlloos geworden, stelt Jonasz Dekkers in zijn nieuwe boek. Hij laat zien dat stijl, hoewel ogenschijnlijk ongrijpbaar, een diepgaand filosofisch concept is dat een cruciale rol speelt in iedere samenleving. Het is de lijm tussen vervreemde individuen in een geatomiseerde maatschappij. 

In Stijl als antwoord buigt Jonasz Dekkers zich over de staat van het publieke debat. Wat valt hem op? Er wordt gescholden, online en in het parlement. Politiek wordt bedreven over de rug van minderheden en de rechtsstaat lijkt ondergeschikt te raken aan die mysterieuze ‘wil van het volk’. Meer dan ooit ligt de nadruk op wie we zijn, in plaats van op hoe we zijn. Identiteiten in plaats van ideeën. Zo wordt de politieke tegenstander volgens Dekkers niet zomaar iemand die anders denkt, maar iemand die wezenlijk anders is. En dat terwijl juist nu, in tijden van grote maatschappelijke crises, saamhorigheid van fundamenteel belang is. Om deze impasse te doorbreken stelt Dekkers meer ‘stijl’ voor. Hij ontwikkelt een lens om naar de wereld te kijken, in de geest van Charles Bukowski wanneer die dicht: 

Style is the answer to everything, / A fresh way to approach a dull or dangerous thing, / To do a dull thing with style is preferable to doing a dangerous thing without it. / To do a dangerous thing with style is what I call art.  

Over de sprekers  

Jonasz Dekkers is columnist, schrijver en journalist. Hij studeerde psychologie, politicologie en filosofie in Rotterdam en Amsterdam. Voor NRC schrijft hij over filosofie, boeken en hiphopmuziek. Met Thys Boer vormde hij de redactie van de bundel Geen dag zonder nacht (2022). 

Gerelateerde programma’s
27 05 26
Public Problematisations of AI

How do we publicly problematise the role Artificial Intelligence (AI) plays in society to challenge its inevitability and imagine other ways of living with AI? This panel explores this question, as it invites leading researchers who critically engage with AI and its relation to the public to discuss their ongoing work. 

Datum
Woensdag 27 mei 2026 17:00 uur
Locatie
SPUI25
07 05 26
De Staat van de Europese Literatuur 2026: Georgi Gospodinov
Op 7 mei vindt de Staat van de Europese Literatuur plaats met de Bulgaarse schrijver Georgi Gospodinov, winnaar van de International Booker Prize 2023. Hij zal in gesprek gaan over de rol van geschiedenis, herinnering en politiek in de Europese literatuur, over de plaats van de Bulgaarse literatuur in Europa, en over zijn eigen oeuvre.
Datum
Donderdag 7 mei 2026 20:00 uur
Locatie
Universiteitsbibliotheek
Entree
Toegang vanaf
21 04 26
Boekpresentatie Caroline de Gruyter
Zondagskinderen – Europeanen, oorlog en vrede

Caroline de Gruyter, Europa-correspondent van NRC Handelsblad bekend om haar diepgaande analyses van politieke en maatschappelijke ontwikkelingen in Europa, presenteert haar boek Zondagskinderen. In dit werk reflecteert zij op hoe Europa vrede als vanzelfsprekend is gaan beschouwen en wat er gebeurt wanneer die aanname onder druk komt te staan in het huidige, veranderende geopolitieke landschap. 

Datum
Dinsdag 21 apr 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25