© Archives New Zealand
Miek de Langenlezing door Ybo Buruma

Kinderrechten en jeugdliteratuur

De manier waarop wij over kinderen denken beïnvloedt het kinderstrafrecht. Pietje Bell, Ciske de Rat, Pluk van de Petteflat – ze lieten hun sporen na in wet en rechtspraak. Hoe staat het nu met het beeld van het kind in jeugdliteratuur en wat is de invloed daarvan op het strafrechtelijk beleid? Prof. mr. Ybo Buruma gaat tijdens de Miek de Langenlezing in op de vervlechting van kinderrechten en jeugdliteratuur.

Bij de ingang van de zaal word je gevraagd om je coronatoegangsbewijs te tonen.

Dit programma is ook online bij te wonen.

Dit is de eerste editie van de Miek de Langenlezing, een initiatief van het Centre for Children’s Rights Amsterdam, opgedragen aan Miek de Langen (1930-2019). Miek de Langen was een voorvechter voor de rechten van het kind. Zij koos ‘De Kant van het Kind’, zoals ook de titel van het aan haar opgedragen ‘Liber Amicorum’ luidde. De Langen deed dat niet alleen in geschrifte, vanuit haar functie als hoogleraar Jeugdrecht aan de UvA (1976-1992), maar bracht dit ook in de praktijk. In 1985 richtte zij de Kinderrechtswinkel op waar kinderen konden aankloppen voor informatie en advies bij problemen op juridisch gebied en waar aan hen ook daadwerkelijke rechtshulp kon worden verleend. Miek de Langen is een bron van inspiratie en een voorbeeld waar het ging en gaat om het ontwikkelen van een gevoeligheid voor kinderrechten.

Over de sprekers

Ybo Buruma is sinds 2011 raadsheer in de Hoge Raad. Hij studeerde criminologie en strafrecht en promoveerde in 1993. Voor zijn toetreden tot de Hoge Raad was Buruma hoogleraar straf(proces)recht aan de Radboud Universiteit Nijmegen en hoofddocent aan de Rijksuniversiteit Leiden. Ook is Buruma redacteur van het Nederlands Juristen Blad.

Rein Odink is kinderrechter en teamvoorzitter van de afdeling Familie & Jeugd bij de Rechtbank Amsterdam. Eerder was hij voorzitter van een van de drie strafteams van de rechtbank.

Chantal Mak (moderator) is hoogleraar Privaatrecht, in het bijzonder fundamentele rechten en privaatrecht aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam. Zij is bestuurslid van het Centre for Children’s Rights Amsterdam.

Laura Burgers is jurist en schrijver. Aan de UvA onderzoekt zij klimaatrechtszaken en de rechten voor natuur. Samen met haar vader Simon Burgers publiceerde zij de jeugdromans Copycat (2011) en Het Morelliprincipe (2014). In 2020 verscheen van onder andere haar hand ‘De stem van de Noordzee’ bij Boom Filosofie, dat werd genomineerd voor de Socratesbeker.

Gerelateerde programma’s
29 06 23
German and Dutch Perspectives
Debating Holocaust and Colonial Memory Culture: Historikerstreit 2.0

In 2021, a heated debate ignited what the Australian historian A. Dirk Moses called “The German Catechism.” Moses criticized the German consensus on the uniqueness of the Holocaust. While defending this uniqueness, comparisons with other genocides are often not taken into account. Moses depicted German intellectuals as “high priests” who by all means defend their ideas. Simultaneously, they tend to overlook the colonial context of German atrocities in Eastern Europe, as well as wider debates on a variety of memory cultures. In his lecture, historian Michael Wildt sheds light on this new “Historikerstreit.”

Datum
Donderdag 29 jun 2023 17:00 uur
Locatie
SPUI25
03 04 23
Helga Ruebsamen is niet dood!

Het bekendste boek van Helga Ruebsamen (1934-2016) is ongetwijfeld Het lied en de waarheid (1997). In deze roman schrijft ze over opgroeien in vooroorlogs Indië en leven in koud naoorlogs Nederland, een overgang die ze aan den lijve ondervonden had. Tijdens Helga Ruebsamen is niet dood! gaan liefhebbers en kenners van Ruebsamens werk met elkaar in gesprek over wat haar zo goed maakt en waarom haar werk toen en nu mensen inspireert.

Datum
Maandag 3 apr 2023 17:00 uur
Locatie
SPUI25
23 03 23
Op de bres voor Europa

Alles wat we in Europa hebben bereikt, staat nu op het spel. Dat is de strekking van het nieuwe boek van Timothy Garton Ash: Europa. Het is een persoonlijke geschiedenis van een periode van ongekende vooruitgang en een getuigenis van wat er is misgegaan: van de financiële crisis van 2008 tot de oorlog in Oekraïne. Ter gelegenheid van de Nederlandse vertaling gaat Garton Ash in gesprek met Caroline de Gruyter en Geert Mak. Moderatie: Tamar de Waal.

Datum
Donderdag 23 mrt 2023 20:00 uur
Locatie
Aula