© Ape to Zebra

De toekomst en de radicale potentie van liefde

Hoe staat het met de liefde in de laat-kapitalistische samenleving? Kan liefde een revolutie in gang zetten? Deze avond onderzoeken we de toekomst en radicale potentie van liefde.

Hoe ontmoeten en verlaten we elkaar in de liefde? Welke ontwikkelingen zijn nog te verwachten in het licht van de groeiende technologisering en robotisering van de samenleving? En welke rol zou ethiek in deze toekomst kunnen spelen? Deze avond buigen we ons over deze vraagstukken, die raken aan dagelijkse praktijken en utopische voorstellingen van liefde. Zo onderzoeken de sprekers hoe liefde een alternatieve politiek van samenzijn kan realiseren voorbij het hyper-individualisme en bezitsdenken, en hoe liefde een bron zou kunnen zijn van zowel kracht als kwetsbaarheid buiten de romantische koppelrelatie. Kan liefde een revolutie in gang zetten?

Over de sprekers

Roanne van Voorst is cultureel antropoloog en futurist, en werkt als docent bij de afdeling Antropologie van de Universiteit van Amsterdam. Zij doet onderzoek naar wat ze ‘duurzame menselijkheid’ noemt: wat houdt ons menselijk, in tijden van digitalisering, robotificering en online polarisatie?

Lotte Spreeuwenberg is filosoof bij het Centrum voor Ethiek aan de Universiteit Antwerpen. Als schrijver en spreker maakt ze filosofische theorieën en concepten inzichtelijk en toegankelijk voor een breed publiek, bijvoorbeeld met haar boek Liefde en Revolutie en podcast Kluwen.

Katrien De Graeve is hoofddocent in de genderstudies aan de Universiteit Gent, verbonden aan het Onderzoekscentrum voor Cultuur en Gender. Ze doet onderzoek naar sociale ongelijkheden in het intieme leven, en leidt nu een onderzoeksproject naar de seksualiteit van 50+ vrouwen.

Rahil Roodsaz is cultureel antropoloog en universitair docent bij de Interdisciplinaire Sociale Wetenschap en de afdeling Antropologie van de Universiteit van Amsterdam. Zij doet onderzoek naar de diversificatie en paradoxale aspecten van romantische relaties in de laatmoderne samenleving.

Lieke Knijnenburg (moderator) werkt als webredacteur bij De Groene Amsterdammer en schrijft met een filosofische blik over ongelijkheid, macht en verzet.

Gerelateerde programma’s
26 06 25
Naar een nieuw publiek debat
Stijl als antwoord

Het publieke debat is compleet stijlloos geworden, stelt Jonasz Dekkers in zijn nieuwe boek. Hij laat zien dat stijl, hoewel ogenschijnlijk ongrijpbaar, een diepgaand filosofisch concept is dat een cruciale rol speelt in iedere samenleving. Het is de lijm tussen vervreemde individuen in een geatomiseerde maatschappij. 

Datum
Donderdag 26 jun 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
18 03 25
(In)Visible Journalists. Confronting Epistemic Injustices in Conflict Reporting 

Traditional ‘neutral’ and ‘objective’ journalism has long been regarded as the gold standard of reliable reporting within conflict settings. But who gets to be perceived as neutral and objective? Who holds the power to tell the stories? And which stories get told? During this programme, SPUI25 in Spe explores the politics of journalistic visibility. Whose voices are centred, and whose are sidelined?  

Datum
Dinsdag 18 mrt 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
28 02 25
In samenwerking met alle ‘... Des Vaderlands’ (denker, stripmaker, theoloog, fotograaf en componist)
Wat zegt een naam? Feestelijke doop van de nieuwe naam voor de …‘Des Vaderlands’

We hebben in Nederland zes erefuncties in de culturele sector, en wel in de disciplines componeren, dichten, fotograferen, denken, stripmaken en theologie. Wie deze functie bekleedt heeft de taak om als ambassadeur van zijn/haar ambt in de publieke ruimte op te treden. Tot op heden werden zij de des Vaderlandsen genoemd, maar die naam is niet meer van deze tijd. Deze avond vindt de feestelijke doop plaats van de nieuwe naam!  

Datum
Vrijdag 28 feb 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25