Weijers en van Saarloos
De AUV-editie

Weijers en Van Saarloos

Niña Weijers en Simone van Saarloos interviewen in hun ‘seksistische’ talkshow vrouwen uit de literatuur, kunst, politiek en wetenschap. Deze speciale editie voor de Amsterdamse Universiteits-Vereniging (AUV) zijn Manon Becher en Carina Benninga te gast.

In de veelbesproken talkshow van Weijers en Van Saarloos zijn vrouwen niet de uitzondering, maar de standaard. Zij voeren een gewoon en goed gesprek over hun werk, visie en fascinaties. Daarmee doen Weijers en Van Saarloos iets nadrukkelijks op een onnadrukkelijke manier. Zonder het onderwerp aan te snijden, agenderen zij sluimerend seksisme en de (on)zichtbaarheid van vrouwen.

Manon Becher en Carina Benninga werken beiden met mensen. Becher begeleidt hoogopgeleide starters in sociaal ondernemen terwijl Benninga als coach mensen motiveert het beste uit zichzelf te halen en talenten en capaciteiten optimaal in te zetten. Beeld-, geluid- en tekstfragmenten vormen de leidraad van een openhartig gesprek, waarin tal van onderwerpen aan bod komen.

Over de sprekers

Manon Becher won in november 2014 de AUV-alumnusprijs vanwege haar project starters4communities . Met starters4communities biedt zij hoogopgeleide starters een praktijkgericht trainingsprogramma in sociaal ondernemen en bewonersgestuurde stadsontwikkeling. Starters gaan met bewoners aan de slag in een concreet project en ontwikkelen een bedrijfsplan. Zo doen zij werkervaring op en ontwikkelen zij hun vaardigheden. Tegelijkertijd werken ze samen met bewoners en andere partijen aan een betere buurt.

Carina Benninga is sinds begin november 2014 voorzitter van de AUV. Als aanvoerder van het nationale hockeyteam won zij een wereldkampioenschap en ze nam driemaal deel aan de Olympische Spelen. Benninga is algemeen directeur bij Van Ede & Partners, een bureau voor loopbaanbegeleiding dat jaarlijks duizend cliënten begeleidt naar een betere inzet van hun talenten en capaciteiten in hun werk. Zij hecht veel waarde aan netwerken en ziet de alumnivereniging als de plek waar vele netwerken samenkomen en mooie dingen kunnen ontstaan.

Niña Weijers studeerde literatuurwetenschap in Amsterdam en Dublin. Ze schreef korte verhalen en essays voor diverse tijdschriften en in 2010 won zij de schrijfwedstrijd Write Now! Van 2009-2014 werkte ze als programmamaker bij Academisch-cultureel centrum SPUI25 te Amsterdam. Ze schrijft voor De Groene Amsterdammer (recensies en een online-column), is redacteur bij De Gids en maakt samen met Simone van Saarloos de talkshow Weijers & Van Saarloos. In mei 2014 verscheen haar debuutroman De consequenties bij uitgeverij Atlas Contact. Het werd genomineerd voor de Bronzen Uil en won de Anton Wachterprijs 2014. De vertaalrechten zijn verkocht aan Frankrijk (Actes Sud) en Duitsland (Suhrkamp Verlag).

Simone van Saarloos studeerde filosofie en literatuurwetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam en de New School in New York. Ze bespreekt literaire fictie en publiceert essays, interviews en verhalen in onder meer Vrij Nederland, de Volkskrant en Das Magazin. Sinds 2013 is ze columnist bij NRC.next. Opvallend is dat ze steeds stevige maatschappijkritiek verpakt in
ogenschijnlijk luchtige verhalen. Van Saarloos was ook redacteur bij literair tijdschrift Tirade. Ze schrijft tevens verhalen en werkt aan haar eerste roman.

Gerelateerde programma’s
04 11 25
Towards a common approach to Europe’s colonial past
European Integration and Co-Imperialism

Until recently, the former imperial nation states of Europe often regarded themselves as historically homogeneous nation states with a colonial past that was separate from their European continental history. Recent research shows that the European integration process was closely intertwined with modern imperialism and decolonization. Tonight, our speakers will discuss these new developments in historiography.  

Datum
Dinsdag 4 nov 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
03 04 25
From World War II to Sudan, South Sudan, and Gaza
Hunger as a Weapon of War and Genocide

80 years after the ‘Hunger Winter killed an estimated 20,000 people in the western part of the Netherlands, the use of starvation is rising as a tool of war and genocide in global conflicts. Today, around 223 million people living in conflict-affected areas face starvation with devastating long-term consequences. Hunger extends beyond physical sustenance, encompassing moral, emotional, sensorial, and political dimensions. Taking World War II, contemporary Gaza, Sudan, and South Sudan as examples, our expert panel will explore the weaponisation of hunger in its historical, social, economic and political contexts. 

Datum
Donderdag 3 apr 2025 17:00 uur
Locatie
SPUI25
21 03 25
Opera Forward Festival
What Does National Identity Sound Like?

*Unfortunately we will not have a livestream for this program*

How can we comprehend the connection between politics and music? In what ways does ‘the canon’ shape national identity, and how do policies and grassroots movements influence this dynamic? By exploring the sounds of national identity, the Think Tank of the Opera Forward Festival 2025 presents its insights into the musical aspects of nationalism, focusing on the impact of canonization, politics, and identity.

Datum
Vrijdag 21 mrt 2025 17:00 uur
Locatie
SPUI25