Een prettig gesprek2
Een prettig gesprek

15 jaar na de moord op Theo van Gogh

2 november is het vijftien jaar geleden dat Theo van Gogh werd vermoord. Deze avond herdenken we Theo van Gogh en spreken we over zijn werk, de vrijheid van meningsuiting en het einde van de ironie.

De moord op Theo van Gogh, op een ogenschijnlijk gewone dinsdagmorgen op straat in Amsterdam, schokte heel Nederland. Van Gogh, rasprovocateur maar ook gelauwerd regisseur, (scenario)schrijver, acteur, columnist, programmamaker en televisiepresentator was om zijn werk en uitspraken van het leven beroofd. Wat deed dit met Nederland? Hoe kijken we nu naar Van Goghs werk? En hoe staat het ervoor met de vrijheid van meningsuiting?

Hierover spreken we deze avond met onder meer Max Pam, Natascha van Weezel, Theodor Holman, Gijs van de Westelaken, Ronald Ockhuysen, Doesjka van Hoogdalem, Massih Hutak en Femke Halsema.

Gerelateerde programma’s
03 02 26
Charley Toorop, een schildersleven

‘Een creatieve vrouw kan niet getrouwd zijn’, vond Charley Toorop. Als ze aan haar schilderijen werkte, ging ze daar volkomen in op. In de biografie Charley Toorop, een schildersleven vertelt Wessel Krul op meeslepende wijze hoe Toorop haar veeleisende kunstenaarschap trachtte te verzoenen met haar even intense privéleven. Ze was moeder van drie kinderen, had door de jaren heen een reeks hartstochtelijke affaires en was bevriend met sleutelfiguren uit de kunst en literatuur – van Ter Braak, Marsman en Slauerhoff tot Mondriaan en Roland Holst.

Datum
Dinsdag 3 feb 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
24 09 25
Verzetsvrouwen vlak na de oorlog

De afgelopen jaren is er meer en meer aandacht gekomen voor de rol van vrouwen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar hoe verging het hen in de periode daarna? Op deze avond lichten toonaangevende historici toe wat er met deze vrouwen gebeurde na 5 mei 1945.

Datum
Woensdag 24 sep 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
30 06 25
Waarom meer verdeeldheid leidt tot minder welvaart voor (bijna) iedereen
De prijs van ophef

Ophef zaait twijfel en leidt onze aandacht af van waar het écht over zou moeten gaan, en als strategie vergroot het ongelijkheid. Waarom lijkt het zo moeilijk om de welvaart eerlijk te verdelen, en hoe kan dit beter? Daarover spreken we naar aanleiding van de publicatie van zijn nieuwe boek De prijs van ophef met bestuurskundige en bestsellerauteur Hendrik Noten. 

Datum
Maandag 30 jun 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25