Brandbrief aan onze verzorgingsstaat

In haar nieuwe boek toont hoogleraar actief burgerschap Monique Kremer dat burgers en de verzorgingsstaat steeds vaker op gespannen voet staan. Er is een vertrouwenscrisis die vooral een uitvoeringscrisis is. De gelijkheid die de verzorgingsstaat nastreeft staat onder druk door zijn eigen wetten en uitvoering. Vanavond gaat Kremer hierover gesprek met onder anderen Kees Schuyt en Marcel Ham.  

In Brandbrief aan onze verzorgingsstaat laat Monique Kremer zien dat de verzorgingsstaat steeds minder werkt voor burgers. Daarbij hebben zij die hem het meest nodig hebben – kortgeschoolden – daar het meeste last van. In dit persoonlijke essay munt Kremer de term ‘instantiekapitaal’ om bloot te kunnen leggen waarom de huidige verzorgingsstaat tekortschiet. Instantiekapitaal is het vermogen om met instanties te dealen, dat wil zeggen dat je voldoende bureaucratische vaardigheden hebt, de weg kan vinden en de juiste houding etaleert. Instanties die als stelsel van solidariteit voor mensen zouden moeten zorgen, geven op het moment juist zorgen. Hoe heeft dat kunnen gebeuren?  

Over de sprekers 

Monique Kremer is hoogleraar actief burgerschap aan de Universiteit van Amsterdam, voorzitter van de Adviesraad Migratie en columnist van het Tijdschrift voor Sociale Vraagstukken. Eerder werkte zij bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en was zij een van de auteurs van De val van de middenklasse? Het stabiele en kwetsbare midden.

Kees Schuyt is rechtssocioloog. Hij promoveerde in 1972 in Leiden op het bekroonde proefschrift Recht, orde en burgerlijke ongehoorzaamheid. Hij werkte als hoogleraar in de sociologie, achtereenvolgens aan de Universiteit van Nijmegen, Leiden en laatstelijk aan de Universiteit van Amsterdam. Van 2005 tot 2013 was hij lid van de Raad van State. 

Illya Soffer was tot voor kort directeur van Ieder(in), de koepel van belangenorganisaties van mensen met een lichamelijke handicap, verstandelijke beperking of chronische ziekte. Eerder studeerde zij politicologie en werkte ze als campagnestrateeg en verandermanager voor verschillende overheden en maatschappelijke organisaties.

Marcel Ham (moderator) is hoofdredacteur van het Tijdschrift voor Sociale Vraagstukken en werkzaam bij Movisie.

Gerelateerde programma’s
15 05 25
Citizenship: New Trajectories in Law

To what extent can progressive movements become planetary movements? In what ways can discourses of citizenship and rights help imagine transnational solidarities beyond national authorities? 

Datum
Donderdag 15 mei 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
02 05 25
Sieg Maandag: Trauma and Art in the Aftermath of Bergen-Belsen

Sieg Maandag (1937-2013) was seven years old when he was photographed by George Rodger as he walked among the piles of bodies in the liberated Bergen-Belsen concentration camp. His father was killed there, his mother survived camp Beendorf and was reunited with him six months after the war. Sieg’s family were diamond dealers. After the war he learned to work with diamonds, traveled the world, fell in love, sang at the Paradiso night club, and painted hundreds of paintings and ceramics. This presentation, on the 80th anniversary of the photo documenting his liberation, focuses on interdisciplinary approaches to his art as representation and transformation. 

Datum
Vrijdag 2 mei 2025 17:00 uur
Locatie
SPUI25
11 04 25
Harder knokken. Politici met een migratieachtergrond in Nederland

Tegen welke uitdagingen lopen politici met een migratieachtergrond anno 2025 aan in hun politieke loopbaan? Voor het eerst is dit systematisch in kaart gebracht, op basis van meer dan vijftig interviews met (oud-)politici met een migratieachtergrond in Nederland. De resultaten van dit onderzoek worden deze middag gepresenteerd. 

Datum
Vrijdag 11 apr 2025 17:00 uur
Locatie
SPUI25